U savremenom društvu sve više je u fokusu pažnje kašnjenje u govoru kod dece najmlađeg uzrasta. Lekari upozoravaju da mnogi roditelji često olako shvataju ovaj problem i pravdaju ga različitim razlozima kako bi lakše prihvatili situaciju. Ovakvo razmišljanje može dovesti do odlaganja posete logopedu, što može imati dugoročne posledice po razvoj deteta.
Dr Nataša D. Čabarkapa je u intervjuu za Srećnu Republiku govorila o ovom problemu, ali i odgovarala na pitanja do kog bi perioda dete trebalo da progovori, kada bi roditelji trebalo da se zabrinu, u kom uzrastu je pravo vreme za prvi odlazak kod logopeda i koliki je negativan uticaj ekrana na razvoj ove sposobnosti. Takođe, Čabarkapa je sugerisala da iako je dojenje posebno važno za povezivanje majke i deteta, ona tvrdi da posledice višegodišnjeg dojenja mogu biti ozbiljne po najmlađe.

Republika
Takođe, kada je reč o drugoj aktuelnoj temi - uticaju ekrana na razvoj govora kod dece, naša sagovornica potvrđuje da u višesatnom izlaganju deteta televiziji, pogotovo kada je u pitanju sadržaj bez nadzora - nema ništa dobro.
- Negativan uticaj ekrana se prilično proteže i mi smo ga nazvali bolest modernog doba. Čak smo i tu decu nazvali deca iz televizora. Takva deca su izmenjenog ponašanja, odnosno agresivna su. To se najčešće ispoljava kada nešto ne dobiju. Veliku ulogu tu imaju roditelji koji su postavili pravilo: "Ako budeš dobar, možeš da gledaš crtani film" ili "Ako jedeš, možeš da gledaš crtani film". Tu imate dete koje gleda crtani film, jede pasiranu hranu i dete koje samo guta i nema uopšte osećaj da treba to da sažvaće i proguta zato što je hipnotisano sadržajem koji vidi na ekranu. To su uglavnom crtani filmovi koji imaju jarke boje, gde su povišeni zvuci... Pojedina deca gledaju crtane filmove u kojima ima mnogo agresije, mnogo negativnog sadržaja... Onda dete kod logopeda na tretmanu broji na engleskom, a dešava se i da "uđe" u ulogu crtanog lika - upozorila je dr Nataša D. Čabarkapa u intervjuu za Srećnu Republiku.
Ceo intervju pogledajte na linku iznad.
Komentari (0)